Dyskusyjny Klub Filmowy #2 – Powstanie umarłych

8 marca 2016
Dyskusyjny Klub Filmowy #2 – Powstanie umarłych

Kadr z filmu „Powstanie umarłych. Tajemnica płytek Toynbee’go”, mat. promocyjne dystrybutora

Dyskusyjny Klub Filmowy #2
Powstanie umarłych. Tajemnica Płytek Toynbee’go
Prowadzenie: Łukasz Ronduda
8 marca 2016 (wtorek), godz. 19.30

Dyskusyjny Klub Filmowy towarzyszy wystawom „Po co wojny są na świecie”, „Chleb i róże” oraz „Robiąc użytek”. Projekcje odbywają się w każdy wtorek, aż do końca trwania wystaw 1 maja, w ogólnodostępnej przestrzeni audytoryjno-biurowej na pierwszym piętrze pawilonu Emilia.

W latach 80-tych na jezdniach, autostradach i skrzyżowaniach wielu amerykańskich miast zaczęły pojawiać się zagadkowe inskrypcje zawierające tekst: IDEA TOYNBEE’EGO / W FILMIE KUBRICKA 2001 / WSKRZESZENIE ZMARŁYCH / NA PLANECIE JOWISZ. Większość osób w ogóle nie zwracała na nie uwagi, część uznała je za jakąś formę sztuki ulicznej, a część za swego rodzaju manifest niezidentyfikowanego szaleńca.

Dla Justina Duerra, niezależnego artysty i muzyka, stały się one wręcz obsesją – wciąż próbował odnaleźć odpowiedź na pytania, co one oznaczają i kto je tam umieścił. Przez wiele lat zbierał i analizował wszystkie wskazówki, które tajemnicza osoba umieszczała na inskrypcjach na ulicach największych miast Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej. Wraz z grupą podobnych mu zapaleńców, od lat próbujących dowiedzieć się kto jest autorem tych płytek i składając w całość elementy tej układanki w końcu odkrył, że prawda stojąca za powstaniem płytek jest o wiele bardziej dziwna, niesamowita i poruszająca, niż mógł to sobie wcześniej wyobrazić, kiedy zaczynał swoje śledztwo.

Jon Foy otrzymał za ten film nagrodę dla najlepszego reżysera filmu dokumentalnego na festiwalu w Sundance.

„Powstanie umarłych. Tajemnica płytek Toynbee’go” (Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles)
reżyseria – Jon Foy
86′

Wprowadzenie oraz dyskusję poprowadzi Rafał Jęczmyk. Film z polskimi napisami.

Rafał Jęczmyk – animator kultury, dziennikarz, kurator muzyczny, filmowy i artystyczny, współpracujący z takimi festiwalami, jak Avant Art, Wrocław Industrial Festival, T-Mobile Nowe Horyzonty, Rytuał, Energia Dźwięku, Podwodny Wrocław, Art of Improvisation i innymi. Twórca i kurator Kina CRK i Kina w Brzuchu. Fascynują go pomijane oficjalnie i dyletanckie obszary kultury i sztuki. Od 2012 roku współpracuje z Galerią tak w Poznaniu. Prowadzi na facebooku profil poświęcony Outsider Art.