7 kwietnia 2016

7 kwietnia 2016 (czwartek), 19:00
Audytorium w pawilonie Emilia
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Emilii Plater 51
Organizacja i prowadzenie: Sebastian Cichocki, Meagan Down, Szymon Maliborski, Kuba Szreder

Głównym tematem piątego spotkania z cyklu „Powiększenie” będzie Instytut Modelowych Narodów, który stanowi część wystawy „Robiąc użytek”. Zespół kuratorski wystawy zlecił stworzenie Instytutu w grudniu 2015 roku w celu zebrania aktywnych przykładów tzw. fikcyjnych państw – projektów mikronarodowych, które przez ich założycieli uważane są za autonomiczne byty, ale nie są uznawane przez żadne oficjalne, niepodległe państwo. Podczas spotkania z serii „Powiększenie” zaprezentowane oraz przedyskutowane zostaną Królestwa Elgaland-Vargaland (istniejące od 1992 roku), Państwo NSK (założone w 1991), Państwo Sabotażu (założone w 2003), Księstwo Sealand (założone w 1967) oraz Republika Zakistanu (założona w 2005) wraz z ich tożsamościami, kulturą i zwyczajami, konstytucją, zasadami obywatelstwa, a także symbolami graficznymi, takimi jak herby i flagi.

O cyklu

Cotygodniowe spotkania stanowią okazję do bliższego poznania procesów i praktyk zaprezentowanych na wystawie „Robiąc użytek”. Model „Powiększenia” ma na celu zbadanie działań odbywających się w skali 1: 1 oraz ocenę tych praktyk, kiedy krzyżują się one z różnymi dziedzinami życia. Spotkania te nie będą miały nic wspólnego z formą wykładu, przyjmując bardziej otwartą formę dyskusji, seminarium oraz warsztatu. Celem cyklu jest nie tylko głębsze zrozumienie omawianych praktyk, ale również ich aktywacja i kontekstualizacja. Pomysłodawcą i organizatorem cyklu jest zespół kuratorski wystawy „Robiąc użytek”. Gośćmi części spotkań będą inni uczestnicy projektu.