Dyskusyjny Klub Filmowy #7 – Diabeł i Daniel Johnston

Kadr z filmu „Diabeł i Daniel Johnston”, mat. promocyjne dystrybutora

Dyskusyjny Klub Filmowy #7
Diabeł i Daniel Johnston
Wprowadzenie oraz dyskusję poprowadzi Rafał Jęczmyk. Film z polskimi napisami.
12 kwietnia 2016 (wtorek), godz. 19.30
Warszawa

Dyskusyjny Klub Filmowy towarzyszy wystawom „Po co wojny są na świecie”, „Chleb i róże” oraz „Robiąc użytek”. Projekcje odbywają się w każdy wtorek, aż do końca trwania wystaw 1 maja, w ogólnodostępnej przestrzeni audytoryjno-biurowej na pierwszym piętrze pawilonu Emilia.

Daniel Johnston jest szeroko znany jako jeden z największych amerykańskich samouków muzycznych i plastycznych. Jego prace – zarówno dźwiękowe, jak i wizualne – są niezwykle surowe, a jednocześnie poruszające i wysoce oryginalne. Jest też znany jako artysta, który przez całe swoje życie musiał zmagać się z poważną chorobą psychiczną. Wszystko to zostało doskonale udokumentowane – już jako nastolatek Daniel Johnston zaczął nagrywać swoje życie na taśmach magnetofonowych i wideo. Na tysiącach kaset zarejestrował nie tylko swoje myśli, ale także sekretnie nagrał godziny rozmów z innymi.

Czerpiąc z tego bogatego materiału dokumentalnego, Jeff Feuerzeig nakręcił film, będący wyczerpującym i poruszającym portretem tego fascynującego artysty. To opowieść o tym, jak wyjątkowy talent i szaleństwo potrafią się uzupełniać i wzajemnie napędzać. Osobiste nagrania Johnstona, zapisy jego koncertów, świadectwa rodziny i znajomych oraz sama twórczość artysty składają się na tę pełną pasji i nie dającą się zapomnieć opowieść.

Rafał Jęczmyk – animator kultury, dziennikarz, kurator muzyczny, filmowy i artystyczny, współpracujący z takimi festiwalami, jak Avant Art, Wrocław Industrial Festival, T-Mobile Nowe Horyzonty, Rytuał, Energia Dźwięku, Podwodny Wrocław, Art of Improvisation i innymi. Twórca i kurator Kina CRK i Kina w Brzuchu. Fascynują go pomijane oficjalnie i dyletanckie obszary kultury i sztuki. Od 2012 roku współpracuje z Galerią tak w Poznaniu. Prowadzi na facebooku profil poświęcony Outsider Art.

Diabeł i Daniel Johnston (The Devil and Daniel Johnston)
reżyseria – Jeff Feuerzeig
109′