Dyskusyjny Klub Filmowy #5 – Marwencol

29 marca 2016
Dyskusyjny Klub Filmowy #5 – Marwencol

Kadr z filmu „Marwencol”, mat. promocyjne dystrybutora

Dyskusyjny Klub Filmowy #5
Marwencol
29 marca 2016 (wtorek), godz. 19.30
Warszawa

Dyskusyjny Klub Filmowy towarzyszy wystawom „Po co wojny są na świecie”, „Chleb i róże” oraz „Robiąc użytek”. Projekcje odbywają się w każdy wtorek, aż do końca trwania wystaw 1 maja, w ogólnodostępnej przestrzeni audytoryjno-biurowej na pierwszym piętrze pawilonu Emilia.

8 marca 2000 roku Mark Hogancamp został zaatakowany przed barem przez pięciu mężczyzn, którzy pobili go niemal na śmierć. Po dziewięciu dniach w śpiączce i czterdziestu dniach w szpitalu został z niego wypisany ze stwierdzonym uszkodzeniem mózgu i prawie całkowitą amnezją na temat jego życia przed atakiem. Nie mając odpowiedniego ubezpieczenia i nie mogąc pozwolić sobie na finansowanie profesjonalnej terapii, Mark wynajduje swoją własną – rozpoczyna budowę zminiaturyzowanego belgijskiego miasteczka z czasów II wojny światowej, które zapełnia lalkami reprezentującymi siebie, swoich przyjaciół, a nawet tych, którzy go napadli.

Konstruowanie budynków, przedmiotów i lalek oraz odgrywanie za ich pomocą przeróżnych scenek pomaga mu w odzyskaniu koordynacji ruchowej i wzrokowej, a przede wszystkim – pozwala mu sobie poradzić z psychicznymi ranami, które pozostawił w jego umyśle napad. Nazywa to miasto Marwencol – skrótem imion Mark, Wendy i Colleen. Kiedy Mark zaczyna dokumentować swoją makietę miasteczka za pomocą aparatu, jego zdjęcia zostają odkryte, opublikowane i wystawione w prestiżowej nowojorskiej galerii. Ale etykietka „sztuki”, która została przypięta do tych intensywnie osobistych dzieł, zmusza Marka do dokonania wyboru pomiędzy bezpieczeństwem jego fikcyjnego życia w Marwencol a prawdziwym światem, którego stara się unikać od momentu ataku.

Marwencol
reżyseria – Jeff Malmberg
83′

Wprowadzenie oraz dyskusję poprowadzi Rafał Jęczmyk. Film z polskimi napisami.

Rafał Jęczmyk – animator kultury, dziennikarz, kurator muzyczny, filmowy i artystyczny, współpracujący z takimi festiwalami, jak Avant Art, Wrocław Industrial Festival, T-Mobile Nowe Horyzonty, Rytuał, Energia Dźwięku, Podwodny Wrocław, Art of Improvisation i innymi. Twórca i kurator Kina CRK i Kina w Brzuchu. Fascynują go pomijane oficjalnie i dyletanckie obszary kultury i sztuki. Od 2012 roku współpracuje z Galerią tak w Poznaniu. Prowadzi na facebooku profil poświęcony Outsider Art.