Dyskusyjny Klub Filmowy #1 – Entuzjaści

1 marca 2016
Dyskusyjny Klub Filmowy #1 – Entuzjaści

Darek Skubiel, Zdzisław Zinczuk, „Dotknąć dźwięku”, AKF “AWA” Poznań 1981, z materiałów Filmoteki Muzeum

Dyskusyjny Klub Filmowy #1
Entuzjaści. Kino outsiderów od lat 50. do 80., wybór filmów amatorskich z Filmoteki Muzeum
Prowadzenie: Łukasz Ronduda
1 marca 2016, godz. 19.30

Program Dyskusyjnego Klubu Filmowego towarzyszy wystawom Po co wojny są na świecie, Chleb i róże oraz Robiąc użytek

W trakcie pokazu zaprezentowane będą polskie filmy wyprodukowane od lat 50-ych do 80-ych  dwudziestego wieku, wyprodukowane w amatorskich klubach filmowych, które funkcjonowały głównie przy dużych zakładach przemysłowych PRL. Filmy te pokazują polską rzeczywistość tamtego czasu z perspektywy zwykłego robotnika, zupełnie inaczej niż polskie kino głównego nurtu, rządowe kroniki propagandowe czy też filmy tworzone przez awangardę. Twórcy w rodzaju Franciszka Dzidy, Piotra Majdrowicza, Henryka Urbańczyka, Engelberta Krala proponowali inne od dominującego, bardzo odważne ujęcie tematów mniejszości seksualnych, seksualności, konsumpcji, relacji między życiem prywatnym a publicznym etc. W swoich filmach i animacjach eksperymentowali formalnie, stosując dużo autoreferencyjnych i analitycznych zabiegów bardzo świadomie definiując swoją pozycję, z której się wypowiadali.

Projekcja bazuje na filmach amatorskich zgromadzonych w ramach projektu Entuzjaści z Amatorskich Klubów Filmowych autorstwa Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa (kurator: Łukasz Ronduda), zrealizowanego w 2004 w CSW w Warszawie i w 2005 w Whitechapel Gallery w Londynie.